GenealogyBuff.com - making genealogy simpler; a free genealogy surname research tool that reaches for data from all over.


The Irving School
Tarrytown-on-Hudson, Westchester Co., New York
The Sketch Book - 1939
(Notes: To get a free scan from this book, send an email to me at cribbswh@gmail.com
 The names below have associated remarks, autographs, photos, accomplishments.)


FACULTY:

--- Carl Walter OLSON, B.S. - Wesleyan University - Headmaster
--- Edward BENNETTO, A.B. - Yale University - Dean of Students, Head of Modern Language Dept.
--- William Calloway DUNCAN, A.M. - Columbia University - Head of Lower School
--- Frank Hartley HARMAN, A.M. - Univ. of Pennsylvania - Head of Mathematics Dept.
--- Merritt Powell DURKEE, A.B. - Union College - Head of Junior Dept., Head Coach
--- James Melius BARRISKILL, A.B. - Hobart College - Head of Latin Dept., Dramatics
--- John D. REEVES, A.B. - Columbia University - English, Publications, Track Coach
--- Donald L. WAGNER, A.B. - University of Rochester - History, Social Studies, Scouting
--- W. Donald WALLING, B.S. - Union College - Science, Music, Tennis Coach
--- Stewart L. ABERCROMBIE - Columbia, Yale, Harvard - Lower School, Junior Athletics
--- Charles C. CARMAN - Duke University - Lower School Instructor, Asst. Football Coach
--- Le Var JENSEN, New England Conservatory - Piano Instructor
--- John J. CONWAY - Art, Athletics
--- Mrs. Walter G. MATTERN, Bursar
--- Miss D. May GRIMES, Housemother, School Nurse
--- Irvin L. LINDABURY, Rider College, Field Representative

SENIORS:

--- Joseph Oliver "Buddy" BERLOWITZ, from Houston, TX
--- Morgan Jackson "Moe" BURK, Jr., from West Hartford, CT
--- Everett Louis "Bud, YoYo" CARTER, from Tenafly, NJ
--- John Marten "Marty" CLARKE, from NYC
--- Russell Edward "Russ" DAVIES, from North Adams, MA
--- David Sanford "Sandy" DUNCOMBE, from Briarcliff Manor, NY
--- Edward Danforth "Ted" EDDY, from Ithaca, NY
--- Joseph George "Joe" ENDLER, from The Bronx, NY
--- John David "Jack" FOOTE, from Hamden, CT
--- Robert Hubert "Whitey" GRAHAM, from Chalfont, PA
--- Irving Howard "Irv" HALSTEAD, from Irvington, NY
--- John Danielson "Napoleon, Jack" HOWARD, from White Plains, NY
--- Harry George HUBERTH, Jr., from Scarsdale, NY
--- Merrill Justin "Buzz" MILLER, from Washington, DC
--- Jack Thomas MORAN, from Nangatuck, CT
--- Edger Niles "Ed, Pikus" PIKE, from NYC
--- Robert Anthony "Bob, Punk" REYNOLDS, from Hastings-on-Hudson
--- John Richard "Trigger" RICH, from Bolton, CT
--- Edward Robert "Ed" SCHONGALLA, from White Plains, NY
--- James Theodore "Jimmy" Walker, from The Bronx, NY

THE FIFTH FORM

--- Bill MacEWEN, Class President
--- Stephen McCLAVE, from NJ, Class Secretary
--- Heinz OTTO, Class Treasurer
--- _____ COHEN
--- Fred GRIFFITH
--- Fred SCHUBART, from NJ
--- Murray MONDSCHEIN, from Germany
--- Van Dyck BUCHANAN
--- Heinrich DELFINER, from Germany
--- Marshall FRIEDMAN, from CT
--- Al BLAYER
--- _____ JABURG
--- Ed LOTT, from NYC
--- Bob RIEFE, from CT
--- _____ JONES
--- Bob CARTER, from CT
--- Frank KELLY, from Tarrytown, NY
--- _____ KRUGMAN
--- Merrill FRANKS

THE FOURTH FORM

--- Charles V. SMITH, Class President
--- Paul BEIGEL
--- Jack DeWITT
--- Bert MILLER
--- Buchanan SMITH
--- _____ ARTHUR
--- Robert DETWILER
--- _____ DeCESARE
--- Allan TOPPING
--- Hugh MacCOLL
--- _____ HIGGINS
--- Victor EHRENZWEIG
--- George RUBLE
--- _____ WAIT
--- John MATTERN
--- _____ YOUNKER
--- George BOWNE
--- Raymond "Ray" ACCETTELLA

THE THIRD FORM

--- Richard WEARNE, Class President
--- Jack SAVILLE
--- _____ BOSCARDIN
--- _____ MARIANI
--- Edwin OLSON
--- _____ GANGEMI
--- Rodger DOYLE
--- _____ FIELD
--- Frank VON EGLOFFSTEIN
--- _____ KELLOGG

THE SECOND FORM

--- Robert GOLBY, Class President
--- Albert SHAFER, Class Vice-President
--- L[arry] LIDDLE
--- Richard AHEARN
--- W. ELDRIDGE
--- _____ MOORE
--- August STOEFFLER
--- _____ BEATTIE
--- Gilbert WICKWIRE
--- Thomas McGUNNIGLE
--- John McNEIL
--- Jason GREENWALD

THE FIRST FORM

--- Gray MATTERN, Class President
--- Neil PEPER, Class Vice-President
--- _____ MANDEL
--- Jerry HARNEY
--- Robert KLOPMAN
--- Robert STOEFFLER
--- _____ NELSON
--- William RICKENBACKER
--- Jack FINKELSTEIN
--- _____ WANK
--- M. ELDRIDGE
--- _____ LEYS
--- _____ REED
--- _____ ANDERSON

THE JUNIOR DEPARTMENT

--- _____ DODD
--- _____ HAGERTY
--- _____ SHAW
--- _____ THURBER
--- _____ RITACCO
--- _____ LUSTIG
--- _____ KING
--- _____ RITTER
--- R. LIDDLE
--- _____ OLSON
--- _____ HUGHES
--- _____ SUCHIN

To Irving Class of 1936

Return to Main Page